Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do gmin przekazano preparat stabilnego jodu w postaci tabletek.

Aktualnie nie istnieją powody do uruchamiania dystrybucji tabletek jodku potasu w trybie alarmowym.

Wydawanie tabletek nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek. Na terenie Gminy Budry wyznaczone zostały trzy punkty wydawania tabletek. Do punktu wydawania tabletek wystarczy aby zgłosił się tylko jeden pełnoletni członek rodziny. Jedna osoba otrzyma odpowiednią ilość tabletek dla wszystkich członków rodziny.

Punkt Nr 1 znajduje się w miejscowości Budry ul. Al. Wojska Polskiego 18 (były punkt apteczny) do którego powinny kierować się osoby z miejscowości: Piłki Małe, Koźlak, Popioły, Wydutki, Grądy Węgorzewskie, Brzozówko, Budry, Bogumiły, Dowiaty, Wola, Droglewo, Więcki, Pietrele, Budzewo i Skalisze.

Punkt Nr 2 znajduje się w miejscowości Ołownik 57 (remiza OSP) do którego powinny kierować się osoby z miejscowości: Sąkieły Małe, Dąbrówka, Sobiechy, Zabrost Wielki, Pochwałki i Ołownik.

Punkt Nr 3 znajduje się w miejscowości Olszewo Węgorzewskie 41 (EMPATIA) do którego powinny kierować się osoby z miejscowości: Pawłowo, Wężówko, Piotrówko, Mniszki, Maryszki, Góry i Olszewo Węgorzewskie.

Preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia. Dawkowanie odbywa się w następujący sposób:
– noworodki ¼ tabletki
– dzieci od 1 miesiąca do 3 roku życia ½ tabletki
– dzieci od 3 do 12 roku życia 1 tabletka
– osoby powyżej 12 roku życia 2 tabletki
– kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki
Nie należy stosować preparatu jodowego na własną rękę. Jodek potasu powinien być przyjmowany zgodnie ze wskazaniami medycznymi, ponieważ jest to lek, który może wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi, a także wywoływać działania niepożądane. Każdy, kto ma wątpliwości w tym zakresie powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Osoby powyżej 60 roku życia mogą otrzymać tabletki jodku potasu wyłącznie na wniosek lekarza.

Więcej informacji na temat profilaktyki jodowej można znaleźć w ulotce