To już piąte z naszych wieloletnich, międzynarodowych spotkań, podczas których organizowany jest rajd rowerowy, będący kontynuacją projektu „W drodze rzemiosła i kultury Sakiai – Budry”.

W skład delegacji wchodzili przedstawiciele miasta Sakiai oraz partnerskiego Muzeum Zanavykai pod przewodnictwem Dyrektor Muzeum Pani Rima Vasaitienė.

Pierwszego dnia wizyty delegacja spotkała się z Wójtem Gminy Budry Panem Mariuszem Moldą, a następnie wspólnie udaliśmy się do Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Na miejscu mogliśmy podziwiać m.in. wystawę „W blasku światła ukazuje się obraz. Sztuka witrażowa w Prusach – działalność pracowni witreatorskich w Prusach Wschodnich przed II wojną światową”. Dodatkową atrakcją na wystawie była Pracownia Ferdinanda Mullera z Sakonii, który tworzył witraże min. do katedry w Gdańsku, ale również do naszego zabytkowego kościoła w Dąbrówce.

Dziękujemy serdecznie za gościnę Pani Dyrektor Marcie Wojciechowskiej.

Wieczorem nasi goście zwiedzili muzeum w Młynie Kulturalnym w Budrach, gdzie mieli okazję zobaczyć niezwykły pokaz mappingu 3D na ścianie zabytkowego młyna.

W sobotę 20 osobowa polsko – litewska grupa rowerowa udała się przepięknym szlakiem poprzez Puszczę Borecką do miejscowości Woliska, gdzie znajduje się Zagroda Żubrów. Goście byli pod wrażaniem potęgi naszych lasów, a także różnorodności ich mieszkańców – szczególną sympatię uczestników rajdu, zaskarbił sobie byk o imieniu Potencjał.

Powrót przebiegał malowniczą trasą wzdłuż jeziora Gołdopiwo oraz jeziora Czarna Kuta. Trasa 65 km nie pokonała rowerzystów i w wyśmienitych humorach zakończyliśmy rajd w gospodarstwie agroturystycznym Ciche Wody w Wężówce, które należy do sieci miejsc Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla.

Wizytę delegacji litewskiej zakończyliśmy w niedzielę spływem kajakowym. Trasa przebiegała przez jezioro Pozezdrze – rzeką Sapiną – jezioro Stręgiel i Święcajty. Zachwyceni pięknem mazurskich jezior, ogrzani słońcem finiszowaliśmy w Ogonkach.

Na pożegnanie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Ołowniku podjęły się nie lada wyzwania i przygotowały babkę ziemniaczaną po polsku. Przepyszna, niebo w gębie…… Zachwytom nie było końca.

Dziękujemy wszystkim Partnerom za pomoc w organizacji spotkania i wspólnie spędzony czas, prowadzone rozmowy i plany na przyszłość.

Szczególnie podziękowania:

  • za udostępnienie kajaków i siedziby biura Stowarzyszeniu LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie” w Ogonkach,
  • za wsparcie organizacyjne i finansowe Stowarzyszeniu Rowerowa Gołdap,
  • Nadleśnictwu Czerwony Dwór,
  • Starostwu Powiatowemu w Węgorzewie.

 „Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach Konkursu „WM DLA WM”

                   

#GenWarmiiiMazur

 https://www.facebook.com/genwarmiiimazur